31.07.2012 | Tragicky uhynulý gorilí sameček Tatu se stane součástí sbírek Národního muzea. Jeho tělo bude začleněno do sbírek Zoologického oddělení a nadále tak bude sloužit vědeckým, vzdělávacím a výstavním účelům. Exemplář bude vystaven v nových expozicích zrekonstruované Historické budovy Národního muzea.
Národní muzeum přijalo nabídku Zoologické zahrady Praha a příští týden převezme do svých sbírek k vědeckým účelům tělíčko tragicky uhynulého gorilího samečka Tatua.
To by jinak muselo být zlikvidováno v kafilérii. Nejedná se rozhodně o první případ svého druhu, ale ve světě i u nás běžný způsob spolupráce se zoologickými zahradami. V minulosti preparáty velkých a vzácných savců Národní muzeum získávalo například od našich cestovatelů, kteří předávali své sběry a trofeje do muzejních sbírek. Exponáty mnohých zajímavých zvířat bylo dokonce možné ve světě koupit. Dnes, kdy se na vzácná zvířata vztahuje mezinárodní ochrana, jsou hlavním zdrojem sbírek velkých savců právě zoologické zahrady.
Národní muzeum od zoologických zahrad v České republice převzalo v minulosti celou řadu zvířat a preparáty mnohých z nich mohli donedávna spatřit návštěvníci Historické budovy Národního muzea.
Slavné exponáty ze ZOO
Z pražské ZOO pocházejí například oblíbený lední medvěd Alík a žirafa Lenka. Lenka se k nám dostala v roce 1954 až z Tanzánie. V roce 1956 ji ZOO Praha předala do Národního muzea. Lední medvěd Alík zavítal do pražské ZOO ještě jako mládě v roce 1978 z dnešního Petrohradu. Dožil se úctyhodného věku 28 let a byl k vidění v Národním muzeu od roku 2005. K dalším zajímavým přírůstkům dodaným pražskou ZOO v posledních letech patří i aligátor čínský známý jako Alig nebo samec varana komodského. Národní muzeum ovšem spolupracuje i s dalšími našimi zoologickými zahradami. Jedním z oblíbených exponátů byla i slonice Seta. Součástí expozice v Historické budově Národního muzea se stala v roce 2004. Narodila se v africkém Zimbabwe a zemřela v roce 2001 v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové.
Případ malého Tatua tedy z odborného hlediska není nijak výjimečný, ale je velice smutný tragickými okolnostmi smrti samečka a jeho mládím.
Proč muzea preparují zvířata?
Přírodovědecká muzea, včetně Národního muzea, opatrují preparáty zvířat v souladu se svým posláním – dokumentují, uchovávají a vědecky zpracovávají doklady fauny pro další generace tak, aby mohly sloužit vědě a návštěvníci si je mohli připomenout v expozicích a na výstavách. Preparují se též jednotlivé části těl zvířat, kostry. Zároveň s výrobou preparátů se o jednotlivých zvířatech zjišťují a zaznamenávají i další informace, jako je věk, pohlaví, míry, váhy, popisují se případné anomálie, odebírají se vzorky tkání pro analýzu DNA a mnohé další údaje.
Národní muzeum je tedy nejen depozitářem preparovaných zvířat, ale především jedinečnou databankou, ve které se více než sto let ukládají unikátní informace o tuzemských i exotických druzích zvířat.
Tatu má značnou vědeckou a dokumentační hodnotu, a znamená tak významný přírůstek do sbírek Zoologického oddělení Národního muzea. Po převozu do depozitářů bude exemplář mladé gorily ošetřen, proměřen a fotograficky zdokumentován. Odebrán a uložen bude i vzorek pro analýzu DNA. Součástí tohoto procesu bude zanesení do sbírkové evidence. „Preparace mláděte gorily je mnohem náročnější úkol, než postavení dermoplastického exponátu dospělého jedince. Bude třeba opatrně stáhnout a konzervovat kůži a vypreparovat a očistit kostru. Zde může situaci komplikovat ještě neúplná osifikace kostí mláděte. Pro vlastní preparát bude nutné vyrobit nebo zakoupit věrný model těla, na který se potom kůže namontuje. Celý proces bude trvat několik měsíců. Před započetím prací však může být tělo mladé gorily uloženo v mrazicím boxu,“ říká Jiří Moravec, vedoucí Zoologického oddělení Národního muzea.
Co bude dál s Tatuem?
Stane se součástí výstavy Archa Noemova v Nové budově Národního muzea, která bude zahájena na začátku roku 2013 i nových plánovaných expozic zrekonstruované Historické budovy. Jeho DNA a další údaje budou sloužit k vědeckým a vzdělávacím úkolům. Tatua tak čeká nový život. Ačkoli jde o událost tragickou, a tudíž neočekávanou, Národní muzeum na proces preparace zajistí finanční prostředky. Vzhledem k tomu, že se Tatu stane součástí nových expozic Historické budovy Národního muzea, bude příprava preparátu hrazena z vládních prostředků na vybudování nových expozic, o jejichž urychlené uvolnění Národní muzeum požádá MK ČR, aby proces dokumentace a preparace mohl být zahájen co nejdříve a Tatu nemusel zbytečně dlouho ležet v mrazícím boxu Zoologického oddělení Národního muzea.
(per)
Tatu | úterý 31. července 2012 14:18 | |
Sbírka | středa 8. srpna 2012 15:05 |
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!